Bylo to tornádo, či dopad bolidu?

 

(16.10. 2014)

 

Ve Vratimově došlo dne 16.října 2014 ke katastrofě. Městem se prohnalo tornádo, ale podle prvních závěrů vyšetřovatelů, kteří se ptali svědků na místě, jde možná i o výbuch bolidu, ve výši několika metrů nad zemí. Obdobný, jako tomu bylo v Padkamennej Tunguzce na Sibiři v minulém století.

 

Dnes kolem poledne došlo za účasti mnoha svědků k devastující likvidaci vzrostlých stromů a keřů v oblasti dolního Vratimova. Událost proběhla poměrně rychle. Koruny pokácených stromů směřovaly paprskovitě od epicentra výbuchu, kterým byl památník presidenta Osvoboditele, Tomáše Garigue Masaryka na stejnojmenném náměstí ve Vratimově. Snímky našich dopisovatelů a očitých svědků napoví více.

Paprskovitě rozhozené kmeny stromů

 

Na místě byla dále zastižena firma, který se pokoušela zničené stromy naporcovat a odvézt, aby tak žactvo mohlo nerušeně obdivovat nově vzniklý průhled na naši milovanou průmyslovou zóničku, kde se brzo bude budovat nové zařízení na termické zpracování importovaného odpadu, plastů a dalších v EU nepoužitelných materiálů. Čímž dojde k zviditelnění našeho města, jako ekologického, zeleného města ,které tímto razantním krokem vpřed pomáhá Evropě se stát opět Evropou čistou a zdravou.

   Vzhledem k velkému rozsahu katastrofy bylo rozhodnuto odpovědnými orgány, že se oblast vývratu začistí a přečuhující stromy, které zatím odolávaly přes 70 let podobným katastrofám, se musí zkrátit. Byla zvolena verze zkrácení tzv. metodou na pařez.

Dočištění okolí katastrofy

 

Jsme přesvědčeni, že tento zásah z nebes byl dozajista zásahem shůry, neboť krom pozitivně hodnoceného efektu projasnění pohledu na opravované omítky ZŠ na Masarykově náměstí bude dobrý výhled i na onu průmyslovou část, kde se již dlouho odpad zpracovává ve světově známé firmě A.S.A.

 

Pohodu kolem likvidace přírodní katastrofy rušili jen starší občané, kteří procházeli kolem té spouště a jadrně, charakteristickým dialektem, komentovali práci městským úřadem najaté firmy, která se snažila udržet město čistoskvoucí. Bylo to od těch občanů nezodpovědné, i když se odvolávali na historii města. A nelze se jim divit. Vyrůstali přece jen v totalitě, kde se nedalo jen tak lehce provést ozdravení města od překážející vegetace. Někteří sice tvrdili, že je těch stromů a keřů škoda. Jiní, že ta výsadba kolem Domu s pečovatelskou službou, která byla pořízena za peníze daňových poplatníků, se teď likviduje a že to vypadá nehezky. A kdo že to zase zaplatí?

Neví ovšem, že za několik týdnů se zde zase budou zelenat nové sazeničky keřů, dřevin, které opět porostou několik desítek let a budou při svém růstu poskytovat naději, že naše město bude zase jednou zelené a krásné. Možná těm staříkům došlo, že oni to už neuvidí, protože, pamětlivi zákonům času, musí přejít na druhou stranu řeky Styx.

Planýrka parkových úprav u zastávky DPO

Na druhé straně je nutno vyzdvihnout profesionalitu dřevorubecké party, která provedla likvidaci těch zbytečně stínících stromů a keřů, za použití moderní techniky a přitom nesrazila bustu našeho presidenta Osvoboditele. Na místě neproduktivní a na ošetřování náročné zeleně tak brzo již bude provedena nová dlažka a chodníčky. Ty jsou potřebnější.

A ten trávník, který stále roste a stále se musí kosit, tak bude zglajchšaltován do hezké a pevné plochy, na které se dne 28. října, v den výročí vzniku samostatného českého státu sejdou delegace představitelů našeho města,  aby oslavnými řečmi vyzdvihli význam tohoto místa, v dějinách našeho města.

A k tomu jim budou šumět ve větru poslední dřeviny, které zatím odolaly náporu děsivého vichru motorových pil a strojů na trhání keřů z kořenů.

 

Nebo to snad opravdu byl výbuch bolidu v atmosféře?

 

J. B.